Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.  HETS M1070

Heavy Equipment Transporter System (HETS) czyli System Transportu Ciężkiego Wyposażenia.
Pojazd transportujący czołgi i inne ciężkie pojazdy kołowe i gąsienicowe oraz ich załogi na pole bitwy, oraz wszędzie tam gdzie są potrzebne. Korzystanie z HETów wydłuża okres żywotności mechanicznej transportowanych pojazdów ponieważ nie muszą się one poruszać samodzielnie, oraz oszczędza zużycie paliwa.
Transport taki jest też o wiele szybszy i może poruszać sie zarówno po drogach publicznych jak i gruntowych. System składa się z ciągnika M1070 i naczepy M1000. Od roku 1993 zastępuje on w Armii Amerykańskiej starsze ciężarówki typu M911 z przyczepą M747. Zapotrzebowanie Armii Amerykańskiej na ten pojazd szacuje się na 2200 sztuk. M1070/M1000 HET został opracowany w celu sprostania zadaniom przewożenia coraz cięższych czołgów podstawowych, głównie typu Abrams. Dzięki swojej konstrukcji i rozwiązaniom technicznym HET zapewnia ciągłość zaopatrzenia jednostek liniowych bez względu na warunki pogodowe i ukształtowanie terenu.
Pojazd oprócz samego wozu bojowego przewozi również jego załogę. Het jest przystosowany do ewakuacji i transportu ładunków o masie 70 ton. Może być również przewożony samolotami typu C-5 Galaxy i C-17 Globemaster III Naczepa wyposażona jest w system hydrauliczny, który automatycznie dobiera ustawienie kół przy skręcie oraz zrównuje równomierne obciążenie przy pokonywaniu przeszkód terenowych. Ciągnik ma napęd na wszystkie koła oraz skrętną pierwszą i ostatnią oś. Zestaw wyposażony jest również w centralny system pompowania kół ciągnika i naczepy. W klimatyzowanej kabinie jest miejsce dla 6 osób.


Dane techniczne:
Producent:Oshkosh Truck
Załoga:2
Masa własna:18,597 t
Masa własna naczepy:22,697 t
Masa ładunku:63,5 t
Długość całkowita:9,032 m
Szerokość:2,59 m
Wysokość:3,594 m
Silnik:Detroit Diesel, 8 V 92TA, typu V8
Moc silnika:500 KM przy 2100 obr./min<
Przekładnia:Allison CLT-754, 5 biegów do przodu i jeden wsteczny plus reduktor
Zawieszenie:przednia oś na resorach parabolicznych,
pozostałe na wahaczach wleczonych
Układ hamulcowy:pneumatyczny
Prędkość:72 km/h
Zasięg:480 km
Pojemność zbiorników946 l
Opracowano na podstawie:

Model wykonany od podstaw w skali 1:100.


Wstecz